SUCHO
Krajina a sucho
To, v jakém stavu je naše krajina, ovlivňuje i problémy spojené se suchem. Sucho má mnoho podob. Může jít o nižší úrodu na poli, prázdné studny, suchou trávu nebo vyschlé potoky. Jeho příčiny jsou různé, některé můžeme ovlivnit méně, některé naopak zásadně.
Co je naším cílem
Naším společným cílem je prosadit potřebné systémové změny v nakládání s krajinou za účelem zvýšení její pestrosti, podpory biodiverzity a ekologické stability.
Opatření: Krátkodobě lze řešit dovozem vody cisternami, dlouhodobě propojením sítě vodovodů s dalšími vodními zdroji, zejména přehradními nádržemi v horách.
Upozornění: Nedostatek vody pro život nám asi nehrozí, ovšem můžeme žít v úplně jiné krajině, než na jakou jsme zvyklí. Vody jen nebude jako dnes „téměř neomezeně“.
Opatření: Podobně jako v jiných zemích s nedostatkem vody mohou být např. zelenina a ovoce zavlažované tzv. kapénkovou závlahou, na větších plochách by mohlo dojít ke změně pěstovaných plodin.
Upozornění: Čím více vody využijeme pro zemědělství, tím méně ji zbude pro přírodu. Ukázkou, co se může stát, je vyschlé Aralské jezero, kde je voda z řek využita na závlahy na bavlníková pole. U nás to může být např. vyschlé Labe, pokud budou jeho vody využity na závlahy okolních polí.
Pro přírodu – vodu nepotřebujeme jen my lidé, ale i příroda. Bude to znít možná banálně, ale ryby nemohou žít v potocích bez vody, žáby se nemohou množit v krajině bez tůní, včely se nenapijí tam, kde žádná vodní plocha není.
Opatření: Budování nových vodních ploch v krajině, obnova mokřadů, obnova malého vodního cyklu, výsadba zeleně.
Upozornění: Vody není nekonečně mnoho. To, kolik ji zbyde na přírodu, závisí také na tom, kolik si ji vezmeme my lidé pro svou potřebu. Základem zůstává umět ji v krajině po srážkách co nejvíce udržet.
Hlavní příčiny sucha:
1) Klimatické cykly
Ty můžeme ovlivnit relativně málo, ať ty dlouhodobé nebo krátkodobé. I v minulosti se střídala sušší období s těmi vlhčími, stejně jako teplejší se studenými. Jedná se o přirozené klimatické cykly. Možná právě takovouto suchou periodu právě prožíváme. Přesto, nebo právě proto – pokud je krajina v dobré kondici, dovede se s těmito cykly lépe vypořádat, třeba proto, že má větší zásobu vody na „horší časy“ nebo že má dostatek vegetačního pokryvu, který funguje jako přirozená klimatizace a brání jejímu přehřívání.
2) Globální oteplování
Nevíme, jaký máte názor na globální oteplování a to, do jaké míry je zapříčiněno v současné době člověkem. My zastáváme názor, že je lepší jít cestou předběžné opatrnosti a snažit se planetě zbytečně „nezatápět“ zvýšenou produkcí skleníkových plynů. Stejně tak jde ale o to začít obnovovat a dále neničit biologický plášť Země, který funguje jako jedna z klíčových regulací pro udržení teploty na Zemi v hodnotách umožňujících život v celé jeho rozmanitosti.
3) Menší schopnost krajiny zadržet vodu
Hlavním způsobem, jak krajina zadržuje vodu, je její vsakování do půdy. Mnohem méně jí je ve vodních tocích a přírodních nebo umělých vodních plochách. Ty jsou ale zase důležitým biotopem pro mnoho druhů rostlin a zejména živočichů. Pokrýváním půdy betonem a asfaltem, stejně jako utužením zemědělských půd, se vsakování srážek snižuje. Čím méně je v půdě humusu, tím méně dokáže půda zadržet vodu. O kvalitu půdy jde v první řadě. Stejně je ale důležité obnovit i zaniklé rybníky, tůně a mokřady a tam, kde to bude vhodné, přerušit meliorace, odvádějící z krajiny vodu a na místo umělých kanálů obnovit opět přírodní toky.
Jak zadržet vodu v krajině?
Zlepšení stavu zemědělské půdy je zcela klíčové. Půda, ve které je dostatek půdního života a biologické hmoty – humusu a která má také dobrou strukturu, tak taková půda může velmi dobře zadržovat vodu a pomáhat jejímu zasakování. Půdní organismy, a nejde jen o žížaly, udržují půdu v dobré kondici, nesmíme je ale ničit příliš velkým používáním pesticidů a těžkou technikou.
Pro zlepšení stavu půdy je potřeba do ní začít opět dostávat dostatek organických složek – nejen hnoje od zvířat, ale třeba i tzv. zeleného hnojení. To jsou rostliny, které mají schopnost ve svých tělech vázat vzdušný dusík a které by měli zemědělci více pěstovat, protože po zaorání zlepšují stav půdy.
Voda z naší krajiny mizí mnohem rychleji než dříve. Jednak rychle odteče ze všech zpevněných ploch a střech, z polí mizí melioračními trubkami, které ji odvádějí do vodotečí a i samotné potoky a řeky byly v minulosti narovnané a zkrácené, což všechno přispívá k tomu, že voda z krajiny rychle odteče.
Co s tím? Zpomalit její odtok. Ve městech jde o zasakovací pásy a nádrže na vodu, v krajině o přerušení některých meliorací nebo budování nádrží na nich a dále o to, dát našim potokům a řekám, všude, kde to bude možné, opět volnost, aby krajinou mohly protékat volně, v meandrech a voda tak v krajině zůstala co nejdéle.
Jen obnovit to, co jsme poničili, nebude stačit, navíc to mnohde již nepůjde. Proto je třeba na všech vhodných místech budovat nové mokřady a nové vodní plochy.
Každá nová tůň, každý nový mokřad nebo rybník se počítají. Je potřeba ale postupovat s rozvahou, protože vybudování nového rybníku pro chov kaprů na místě zamokřené louky, kde rostou orchideje, by nadělalo více škody než užitku. Velké množství nových mokřadů, malých vodních nádrží a rybníků přispěje k tomu, že v naší krajině bude i více života. Kde je voda, tam je život.
Stromy, keře, ale i louky a vše zelené má oproti zpevněným plochám a sklizeným polím jednu zásadní výhodu. Dokáží sluneční energii využít pomocí fotosyntézy k vlastnímu růstu, díky čemu se tato energie neodrazí od povrchu zpět a nezvyšuje tak okolní teplotu, která krajinu vysušuje.
Všechno zelené a zejména stromy jsou nejlevnější a velmi efektivní klimatizace naší krajiny, nehledě na to, že poskytují úkryt, potravu nebo stín pro mnoho druhů živočichů. Kde nejsou stromy, voda rychle odteče, kde stromy jsou, tam se více vody vsákne a je snesitelně i v těch největších vedrech.
Pamatujete si to ještě ze školy? Velký vodní cyklus je pohyb vody z oceánů, kde se voda vypaří, vytvoří mraky, z těch spadne na zem a potoky a řekami odteče zpět do oceánů. Malý vodní cyklus funguje jinak. Část vody, která spadne na zem, zadrží vegetace a znovu ji odpaří do atmosféry. I tato voda může v mracích zkondenzovat a opět spadnout na zem.
Pokud jsou ale někde příliš velká pole, teplé proudy vzduchu vláhu odnesou jinam a tento cyklus je rozvrácen. Krajina tak přichází o jeden z důležitých zdrojů vody. Tzn.: čím více vody v krajině zadržíme, tím lépe může do budoucna začít fungovat i malý vodní cyklus. A o to jde.