Evropská komise žádá po Česku ambicióznější přístup v zelených otázkách Strategického plánu Společné zemědělské politiky
Alžběta Procházková, Koalice pro krajinu
Ministerstvo zemědělství zveřejnilo dlouho očekávané připomínky Evropské komise k českému návrhu Strategického plánu Společné zemědělské politiky (SP_SZP). Komise považuje plán za nedostatečný z hlediska ochrany přírodních zdrojů, podpory biodiverzity i zvyšování odolnosti krajiny proti klimatickým změnám. Vyzývá Česko k ambicióznějšímu přístupu a dává tak za pravdu požadavkům ekologických organizací. Podporu Evropské komise využijeme v dalších jednáních s MZe.
Dokument [1] poskytuje 33 klíčových připomínek a více než 340 konkrétních technických komentářů k návrhu Strategického plánu Společné zemědělské politiky (SP_SZP), který Česká republika předložila 28. ledna 2022 [2]. Vyzývá k ambicióznějšímu přístupu v environmentálním otázkách, které souhrnně nazývá zelená architektura. Požaduje efektivnější postupy v ochraně půdy a kvality vod, jako jsou dostatečně široká a vegetací pokrytá ochranná pásma kolem vodních toků, přísnější politika v oblasti užívání pesticidů nebo efektivnější protierozní opatření. Zároveň žádá konkrétnější a ambicióznější cíle v ochraně rozmanitosti druhů zemědělské krajiny a efektivní opatření pro zadržování vody v krajině a zvyšování odolnosti vůči extrémům počasí, které stále častěji dopadají i na naší středoevropskou oblast.
Připomínky EK tak mimo jiné podpořily základní požadavky Čmeláka. Jsou to požadavky, které jsou z našeho hlediska nutné pro základní obnovu české zemědělské krajiny:
- zvýšit procento zemědělské plochy, na které se budou nacházet pestré trvalé krajinné prvky jako jsou meze, mokřady, skupiny dřevin a stromořadí aj.
- zmenšit rozlohu půdních bloků na 20 ha a ideálně je oddělit alespoň úzkou neprodukční plochou, ve které mohou růst plané rostliny a žít nebo se alespoň schovat živočichové vázaní na zemědělskou krajinu
- pomocí dostatečně širokých vegetací pokrytých pásů chránit vodní toky před difúzním znečištěním
Podpořeni samotnou Evropskou komisí budeme dál tlačit na Ministerstvo zemědělství, aby ani v této těžké době nervozity související s válečným konfliktem na Ukrajině neustupovalo od hledání optimálních řešení výstavby tzv. zelené architektury. Nejedná se totiž zdaleka jen o velebení naší zemědělské krajiny, ale zejména o zachování a obnovování její úrodnosti a odolnosti pro nás i generace našich dětí.